رییس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی از تخصیص 35 درصد اعتبارات این صندوق در سال جاری به پارک های علم و فناوری، مراکز رشد و مناطق ویژه علم و فناوری خبر داد.

بهزاد سلطانی روز یکشنبه در مراسم افتتاح دفتر نمایندگی شورای عالی علوم ، تحقیقات و فناوری(عتف) در پنجره واحد مجتمع شکوفایی شرکت های دانش بنیان با اشاره به فعالیت های صورت گرفته این صندوق در جهت اقتصاد دانش بنیان افزود: 15 سال است که پارک های علم و فناوری و مراکز رشد در کشور به عنوان ابزار توسعه کشور ایجاد شده اما به اندازه کافی اعتبارات مالی نداشته اند و کشور نتوانسته به طور کافی از پارک ها استفاده کند.

وی بیان کرد: طبق اساسنامه اجرایی دولت، 30 درصد از منابع صندوق به شرکت های مستقر در پارک های علم و فناوری و مراکز رشد تعلق دارد و تاکنون‌ 27 درصد توانسته اند از این منابع استفاده کنند، در سال 96 این اعتبارات به 35 درصد افزایش داده شده است.

سلطانی با اشاره به این که اعتبارات تخصصی در سال جاری ۵ درصد بالاتر از آیین نامه اجرایی دولت در نظر گفته شده است گفت:شرکت های مستقر در پارک های علم و فناوری و مراکز رشد برای استفاده از این تسهیلات باید شرکت خصوصی، دانش بنیان و دارای طرح فنی قابل توجیه باشد.

وی ادامه داد: در حال حاضر حدود ۳ هزار شرکت در پارک ها و مراکز رشد مستقر هستند و از این تعداد ۱۱۰۰ شرکت دانش بنیان و مابقی فناور هستند.

به گفته رئیس هیات عامل صندوق نواوری و شکوفایی، شرکت های فناور طبق قانون نمی توانند به طور مستقیم از صندوق تسهیلات و خدمات دریافت کنند ، بنابراین صندوق برای کمک به این دسته از شرکت ها از طریق ارایه وام به صندوق های پژوهش و فناوری عمل کرده و از این طریق تمام شرکت های دانش بنیان و غیر دانش بنیان مستقر در پارک ها می توانند به طور مستقیم و غیر مستقیم از تسهیلات صندوق استفاده کنند.

سلطانی بیان کرد: با مذاکرات انجام شده با بانک ها، در حال حاضر شرکت های نوپا مستقر در پارک ها می توانند علاوه بر تسهیلات صندوق از ۴۵ میلیون تومات تسهیلات قرض الحسنه بانک مهر ایران استفاده کنند.

وی با اشاره به افتتاح دفتر نمایندگی شورای عالی عتف در پنجره واحد مجتمع شکوفایی گفت: بخشی از وظیفه دفتر نمایندگی مربوط به رسیدگی به شکایات است، اگر شرکتی از ارزیابی طرح ها شکایت داشته باشد، نخست به واحد کارگزاری صندوق، سپس واحد امور مشتریان صندوق و در مرحله سوم به دفتر نمایندگی عتف در پنجره واحد طرح شکایت و پیگیری می کند، با راه اندازی این دفتر شکایت تمام شرکت های دانش بنیان ساماندهی می شود.

سلطانی همچنین در خصوص صندوق های سرمایه گذاری خطر پذیر نیز گفت: ظرف ۲ سال گذشته ۴ صندوق سرمایه گذاری خطر پذیر و ۵ طرح از سوی صندوق نوآوری تصویب شده است، اما با این حال فضای اقتصادی کشور هنوز آمادگی کامل در این خصوص ندارد .

وی یادآور شد: با توجه به ابلاغ وزارت علوم به دانشگاه ها در خصوص راه اندازی شرکت های دانشگاهی، صندوق نوآوری در حال مذاکره با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است تا در صورت امکان شرکت های دانشگاهی را دانش بنیان اعلام کنیم و صندوق در زمینه سرمایه گذاری و پرداخت هزینه تجاری سازی محصولات این شرکت ها اقدام کند.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

JoomShaper