محققان دانشگاه‌های رایس و نورت وسترن با استفاده از فناوری‌های هولوگرافی و میکروسکوپی یک دوربین منحصر به فرد ساختند که قادر است بدون استفاده از هرگونه لنز، تصاویر با وضوح بسیار زیاد را از اشیای بسیار دور تهیه کند.

نمونه اولیه این دوربین قادر است نقطه‌ای را که در دوردست با استفاده از نور لیزر هدف قرار می‌گیرد، تشخیص دهد و الگوی آن را با استفاده از حسگرهای دیجیتالی، ترسیم کند. در این فناوری اطلاعات خام به دست آمده از چندین حسگر مختلف توسط یک نرم‌افزار کامپیوتری پردازش شده و تصویری با وضوح بسیار بالا تولید می‌شود.

این سیستم که Synthetic Apertures for long-range, subdiffraction-limited Visible Imaging یا SAVI نام دارد، برای تهیه تصاویر با کیفیت، نیازی به استفاده از لنز ندارد. در این فناوری، نیازی نیست که منبع نور در پشت شی موردنظر برای تصویربرداری باشد، بلکه منبع نور در همان جایی قرار دارد که دوربین قرار گرفته است. این ویژگی کاملا مشابه تصویربرداری میکروسکوپی است. به همین علت عامل تعیین کننده در فاصله تصویربرداری، قدرت لیزر مورد استفاده در دوربین است.

محققان در آزمایشات اولیه با این فناوری توانستند تصویری از یک اسکناس 2 دلاری را از فاصله یک متری تهیه کنند. این نمونه اولیه تنها با استفاده از منابع نور متراکم مانند لیزر کار می‌کند، اما محققان در تلاشند تا امکان بهره‌برداری از این فناوری را با استفاده از نور مرئی نیز فراهم کنند. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Science Advances‌ منتشر شده است.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

JoomShaper