هر بار که خبری از نفوذ هکرها به یک سیستم اطلاعاتی منتشر می‌شود، متخصصان به کاربران توصیه می‌کنند گذرواژه خود را تغییر دهند و در آن از ترکیب حروف و سایر کاراکترها استفاده کنند.

امروزه با توجه به تعدد حساب‌های کاربری آنلاین، به یادداشتن گذرواژه تمام این حساب‌ها امری بسیار دشوار است و به همین علت متخصصان امنیتی استفاده از نرم‌افزاهای مدیریت گذرواژه را پیشنهاد می‌کنند.این نرم‌افزارها می‌توانند به‌طور خودکار گذرواژه‌هایی را برای هریک از حساب‌های کاربری تولید، ذخیره و جایگزین کنند.

با وجود این برخی از کاربران به درستی نسبت به امنیت این نرم‌افزارها تردید دارند. شرکت LastPass که تولید کننده یک نرم‌افزار مدیریت گذرواژه به همین نام است، اخیرا یک ضعف امنیتی در سیستم خود شناسایی کرد که امکان سرقت گذرواژه‌ها را برای هکرها فراهم می‌کرد. این نقطه ضعف که یک مشکل ساختاری عمده بود، توسط یکی از محققان امنیتی گوگل شناسایی شد و شرکت LastPass را وادار به هشدار دادن به کاربران کرد.

البته این اولین بار نیست که چنین شرکتی دچار مشکلات امنیتی می‌شود. در سال 2015 میلادی نیز نرم‌افزار 1Password به دلیل ضعف امنیتی که موجب افشای سایت‌های نشانه‌گذاری شده کاربران شد، به شدت مورد انتقاد قرار گرفت. همچنین متخصصان امنیتی در خصوص وجود ضعف امنیتی در نرم‌افزارهای دیگر همچون Keeper و Dashlane نیز به کاربران هشدار داده‌اند.

علاوه بر این متخصصان امنیتی توصیه می‌کنند که به هیچ وجه از ابزار مدیریت گذرواژه که در اغلب مرورگرها وجود دارد، استفاده نشود. زیرا این ابزارها اساسا خطرناک هستند و به سادگی امکان ربودن مخفیانه تمام اطلاعات کاربر را برای هکرها فراهم می‌کنند.

با وجود این که متخصصان امیدوارند به زودی از ابزارهای جایگزین مانند ابزارهای سنجش زیستی برای ایمن‌سازی حساب‌های کاربری استفاده شود، در مجموع هنوز هم استفاده از نرم‌افزارهای مستقل مدیریت گذرواژه را به عنوان امن‌ترین ابزار نگهداری از گذرواژه‌های آنلاین توصیه می‌کنند.

 

 

 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

JoomShaper