معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به ارتباط ضعیف بین دانشگاه های علوم پزشکی و مهندسی گفت: این موضوع سبب شده که پروژه های بین رشته ای خیلی سخت اجرا می شود.

سورنا ستاری روز دوشنبه در حاشیه رونمایی از طرح کلان ملی سیستم پروتز عصبی پاراواک، در جمع خبرنگاران افزود: ارتباط بین دانشگاه های علوم پزشکی و علوم مهندسی باید توسعه پیدا کند تا مردم از این همکاری نهایت بهره را ببرند.

وی طرح سیستم پروتز عصبی را یک طرح موفق اعلام کرد و گفت: این طرح نتیجه چند سال تلاش محققان دانشگاه علم و صنعت است که قابلیت تجاری سازی هم پیدا کرد.

ستاری طرح پاراواک را از کارهای مرز دانش توصیف کرد و گسترش دانش نوروسایتس در کشور را از دستاوردهای آن دانست.

وی با تاکید بر این که با این فناوری، مشکلات برخی از بیماران ضایعه نخاعی برطرف خواهد شد، به حمایت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از طرح اشاره و اظهار امیدواری کرد که با حمایت وزیر بهداشت، تایید بالینی این فناوری نوین انجام گیرد و این سیستم در اختیار بیماران ضایعه نخاعی قرار گیرد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در خصوص هزینه های این طرح گفت: این طرح طولانی مدت است و ارزش آخرین قرارداد منعقد شده در این زمینه 18 میلیارد ریال بوده است. مراحل بعدی این طرح هم به زودی اجرا می شود.

طرح کلان ملی سیستم پروتز عصبی با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و دکتر سید حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در بیمارستان توانبخشی رفیده تهران رونمایی شد.

پروتز عصبی حرکتی پاراواک یک سیستم میکروالکترونیکی با کنترل تراشه ریزپردازنده ای است که برمبنای سیستم عصبی مرکزی انسان، حرکت را در عضو ایجاد و کنترل می کند؛ این سیستم قابلیت برنامه ریزی حرکتی دارد و با توجه به حرکت مورد نظر، میزان انقباض را در طول حرکت کنترل می کند.

 

 

 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

JoomShaper