رئیس جهاد دانشگاهی گفت: به همت پژوهشگران ایرانی تاکنون 85 درصد فناوری صنعت ریلی و 70 درصد تکنولوژی تولید آب شیرین کن ها بومی سازی شده است.

سید حمید رضا طیبی روز سه شنبه در چهارمین گردهمایی سراسری مدیران حوزه تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان و آغاز به کار جشنواره اختراعات و ابتکارات رویش سبلان، فن بازار و نمایشگاه بازار کار در استان زنجان افزود: نیاز اصلی کشور به فعالیت های دانش بنیان و مولفه های آن اقتدار اقتصادی و تعالی در کنار تحقق عدالت و اخلاق است.

وی یادآورشد: جهاد دانشگاهی به عنوان سازمان مسئول بهره گیری از توان علمی کشور و تبدیل آن به ثروت، اقدام به الگو سازی می کند.
طیبی اظهار کرد: سعی می کنیم، کاری انجام دهیم که توانمندیها بر اساس نیازهای ملی به برنامه تبدیل و منجر به توسعه کشور شوند.
رئیس جهاد دانشگاهی کشور گفت: توسعه برنامه ها بر اساس نیازهای محلی، منطقه ای و ملی و حتی فرا ملی با هدف تجاری سازی فعالیت های دانش بنیان از مهمترین برنامه های این نهاد محسوب می شود.

وی بابیان اینکه نیازهای تمامی استان ها برای توسعه علمی و تجاری سازی ابتکارات و اختراعات، شناسایی می شود، خاطرنشان کرد: برای استان زنجان هم، فعالیت های علمی برای تجاری سازی دستاوردها با محوریت گیاهان دارویی، برق و الکترونیک و سرب و روی مطرح شده اند.

طیبی به سخنان رهبر معظم انقلاب مبنی بر توسعه علمی کشور اشاره کرد و ادامه داد: در این میان هفت ماموریت برای جهاد دانشگاهی به تصویب رسید که 2 فقره از آنها در حوزه آموزش، یک فقره در حوزه فرهنگ و چهار فقره در بخش پژوهشی است.

رئیس جهاد دانشگاهی بر لزوم تولید فناوری در کشور تاکید کرد و گفت: در صورتی که بتوان به جای خرید تکنولوژی برای راه اندازی صنعت یا پروژه ای در کشور، اقدام به تولید این فناوری در داخل و با استفاده از توان بومی کرد، موفقیت ارزشمند و ارزنده ای نصیب کشور می شود.
وی تاکید کرد: باید صاحب فناوری شد و به جای خرید تکنولوژی خارجی، با دستیابی به فناوری های بومی در همان زمینه ها، امتیاز کسب کرد.

طیبی اضافه کرد: الگوسازی خوبی در کشور انجام شده است و با توجه به توان خوب ایران در عرصه تولید علم، باید به شکل گسترده، هماهنگ و برنامه ریزی شده به سمت تولید فناوری حرکت کرد.

رئیس جهاد دانشگاهی گفت: حرکت هماهنگ، گسترده و برنامه ریزی شده مانع از آن می شود که با تغییر دولت ها، سلایق شخصی اعمال شود و رویه اجرای برنامه ها تغییر یابد.

وی بر لزوم سیاسی نکردن مسائل تاکید و ابراز کرد: برای پیشرفت باید تحریم ها را دور زد و از نخبگان حمایت کرد که اگر این حمایت نباشد کشور به رشد و ترقی دست نخواهد یافت.

جهاد دانشگاهی به عنوان یکی از نهادهای مولود انقلاب اسلامی است که در حوزه‌های فرهنگ، پژوهش و فناوری، آموزش، تجاری سازی فناوری و توانمند سازی دانش آموختگان تاکنون به ارائه خدمت پرداخته است. در زمان حاضر علاوه بر دفتر مرکزی، 35 واحد جهاددانشگاهی در سراسر کشور، 11سازمان، 7مرکز، 8موسسه، 3 پژوهشگاه، 26پژوهشکده، 2دانشگاه، 6 موسسه آموزش عالی، 43واحد آموزشی علمی کاربردی، 2پارک علم و فناوری و 11شرکت دانش بنیان وابسته به این نهاد در حال فعالیت هستند.

جشنواره اختراعات و ابتکارات رویش سبلان، فن بازار و نمایشگاه بازار کار با حضور استانهای آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل و زنجان در محل ساختمان جهاددانشگاهی این استان به مدت 2 روز (10 و 11 اسفند) پذیرای علاقه مندان است.

 

 

 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

JoomShaper