دوازدهمین دوره مسابقات ملی رباتیک، هوش مصنوعی و نمایشگاه تخصصی اختراعات و ابتکارات امروز، دوشنبه، با حضور 150 تیم از دانشگاهها و موسسات آموزش عالی کشور در دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل آغاز شد.

معاون فرهنگی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در مراسم افتتاحیه این دوره از مسابقات بیان کرد: دوازدهمین دوره مسابقات کشوری رباتیک دانشجویی با هفت لیگ به همراه نمایشگاه اختراعات و ابتکارات آغاز شد.دکتر ابوالفضل رنجبرنوعی افزود: لیگ مسیریاب، جنگجو، پرنده، مین‌یاب دستی، رهیاب، آتشنشان، زیردریایی هوش مصنوعی در این دوره از مسابقات به رقابت می‌پردازند. وی اظهارداشت: نمایشگاه اختراعات و ابتکارات در هشت کارگروه برق و الکترونیک، کامپیوتر و نرم‌افزار، مکانیک، پزشکی، مهندسی پزشکی و بهداشت، عمران، معماری و ساختمان، صنایع، شرکتهای طراح و دانش بنیان و نیز بخش آزاد برپا شد.

وی با اشاره به این که حدود 45 نفر این دوره از مسابقات را داوری می‌‌کنند گفت: علم رباتیک از چهار دهه گذشته در کشور آغاز شده و هم اکنون با ساخت این رباتها در مرز دانش قرار داریم. رنجبرنوعی اظهارداشت: مسیر کارآفرینی را می‌توان از طریق ساخت همین رباتها صنعتی طی کرد با این که ساخت بسیاری از رباتهایی که در کشور ساخته شده از همین جا و با بازی و برگزاری مسابقات رباتیک آغاز شده است. معاون فرهنگی دانشگاه صنعتی بابل با اشاره به این که رباتها ابتدا برای مصارف صنعتی و بعد تحقیقاتی باید ساخته شوند؛ گفت: باید به سمت رباتهایی پیش رویم که مشکل اشتغالزایی و صنعت را در جامعه رفع کرد.

اولین دوره مسابقات ملی رباتیک دانشجویی با حضور 2 لیگ مسیریاب و آتشنشان در سال 1382 در دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل با حضور بیش از 100 تیم برگزار شد. این دوره از مسابقات به دلیل برخی از مشکلات با یک وقفه یک ساله در سال 1390 و 1392 با تغییر زمان مسابقات از اردیبهشت‌ماه به فصل پاییز و زمستان از سر گرفته شد تا آنجا که سال گذشته یازدهمین دوره مسابقات کشوری رباتیک با حضور 200 تیم در دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل برگزار شد.
مسابقات رباتیک یکی از هیجانی‌ترین مسابقات در دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل محسوب می‌شود که شور و نشاط زیادی را در بین دانش‌آموزان، دانشجویان، چهره‌های علمی، پژوهشگران و محققان ایجاد می‌کند. دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل به عنوان تنها دانشگاه صنعتی شمال کشور هم اکنون حدود 200 عضو هیئت علمی با شش هزار دانشجو در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دارد. این دانشگاه دارای دانشکده‌های مهندسی مکانیک و صنایع، برق و کامپیوتر، شیمی، عمران و نیز دانشکده علوم پایه است.

دوازدهمین دوره مسابقات کشوری رباتیک، هوش مصنوعی و نمایشگاه تخصصی اختراعات و ابتکارات دانشجویی امروز در دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل آغاز شد و تا 20 بهمن ماه با انتخاب برترینها به کار خود پایان خواهد داد.

 

 

 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

JoomShaper