رئیس موزه ملی علوم و فناوری ایران از راه‌اندازی موزه‌های علوم و فناوری در استانهای مختلف کشور خبر داد.

سیف‌الله جلیلی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا گفت: در حال حاضر در کشور یک موزه ملی علوم و فناوری وجود دارد، از این رو در نظر داریم در همه استانها حداقل یک موزه علم و فناوری راه‌اندازی شود.

وی با اشاره به این که تحقق این امر نیاز به بودجه زیادی دارد، گفت: موزه ملی علوم و فناوری بر اساس درخواست استانها، به راه‌اندازی موزه علوم و فناوری در استانهای درخواست کننده کمک می‌کند و تا کنون این موزه در استانهای اردبیل و اصفهان راه‌اندازی شده است.
جلیلی اظهار کرد: راه‌اندازی چندین موزه علوم و فناوری کوچک نیز در استانهای مختلف در دست اقدام است، اما قطعا این موزه‌ها، موزه‌های علوم و فناوری به شکلی که انتظار داریم، نیستند و قاعدتا این امر نیازمند حمایت بیشتر دولت است.

رئیس موزه فناوری افزود: اعتقاد ما بر این است که در هر استان، موزه‌های علوم و فناوری در سطح موزه ملی وجود داشته باشد و پس از آن این موزه‌ها در سطح شهرها گسترش پیدا کنند، چرا که موزه‌های علوم و فناوری در کنار آموزشهای رسمی کشور، مهمترین مرکزی است که یک شهر به آن نیاز دارد.

جلیلی با اشاره به تصویب ملی شدن موزه علوم و فناوری در سال جاری ادامه داد: با توجه به مصوبه اساسنامه و چهارچوب های سازمانی موزه، مجوزهای قانونی ارتقا یافته است.وی افزود: با ملی شدن موزه علوم و فناوری، حمایت حاکمیت به لحاظ بودجه‌ای و جنبه‌های مختلف بیشتر خواهد شد؛ زیرا شرح وظایف موزه متعلق به همه ملت است. بر همین اساس وظیفه موزه ملی نیز خطیرتر شده و فعالیتهای خود را به سراسر کشور ارتقا خواهد داد.

موزه علوم و فناوری ایران یکی از موزه‌های شهر تهران است که زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری فعالیت می‌کند. ماموریت اصلی این موسسه پژوهشی بازسازی و معرفی دستاوردهای علمی ایران در دوران پیش و پس از اسلام و نیز نمایش اصول و تئوریهای دانش و فناوریهای روز دنیا است.

درحال حاضر در این موزه سه گالری فناوری‌های بومی، مرکز علم و گالری از مورس تا موبایل فعال است.

 

 

 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

JoomShaper