رئیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال با بیان اینکه در نرم جهانی حرکت به سمت تولید محتوا بیشتر شده است، گفت: برنامه‌‌های کاربردی موبایل نشان از رشد مصرف محتوا و ایجاد شغل دارد که در سال گذشته یک میلیون و 600 هزار برنامه کاربردی تنها در یک مارکت اندوریدی منتشر شده و در مقابل در سال گذشته در ایران در مجموع 45 هزار برنامه کاربردی عرضه است.

به گزارش روابط عمومی اتحادیه تولیدکنندگان وصادرکنندگان نرم افزار ایران ، سید مرتضی موسویان، رئیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد در همایش معرفی فرصت های سرمایه گذاری و کسب و کار در صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران ،اظهار داشت: ۴.۵ میلیون دانشجو در کشور وجود دارد که ۴۰ درصد آنها را دانشجویان رشته های مهندسی تشکیل می دهند و از این تعداد ۱۷ درصد، دانشجویان حوزه برق و کامپیوتر هستند.
وی با اشاره به تغییر روند قطب های اقتصادی بازار به سمت توسعه خدمات و جایگزینی خدمات به جای صنعت و کشاورزی، گفت: آمارهای غیررسمی از ضریب نفوذ ۸۰ درصدی اینترنت در کشور حکایت دارد و این درحالی است که متوسط استفاده از اینترنت در دنیا ۴۶ درصد است. درهمین حال این آمارها از وجود ۴۰ میلیون گوشی هوشمند در کشور حکایت دارد.
رئیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال با بیان اینکه در جهان حرکت به سمت تولید محتوا بیشتر شده است، گفت: برای مثال هر برنامه‌کاربردی موبایل نشان از رشد مصرف محتوا و ایجاد شغل است که در سال گذشته یک میلیون و 600 هزار برنامه کاربردی تنها در یک مارکت اندوریدی منتشر شده و در مقابل در سال گذشته در ایران در مجموع 45 هزار برنامه کاربردی عرضه است.
رئیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: ۵۳ درصد مردم ایران حداقل عضو یک شبکه اجتماعی هستند و ۷۲ درصد جوانان ۱۸ تا ۲۹ سال در این شبکه های اجتماعی عضویت دارند. بررسی ها نشان می دهد که به صورت میانگین ایرانیها ۵ تا ۹ ساعت در روز در شبکه های اجتماعی حضور دارند و میانگین این حضور در دنیا ۱۶ ساعت در ماه است.
وی گفت: پیش بینی می شود تا ۴ سال دیگر، میانگین حضور در شبکه های اجتماعی در دنیا به ۱۲۰ ساعت در ماه رشد پیدا کند.
موسویان با بیان اینکه ۲۰ میلیون کاربر بازی یارانه ای در کشور وجود دارد، گفت: سالانه بالغ بر ۱۴.۶ میلیارد ساعت صرف بازی های رایانه ای و موبایل در ایران می شود.
مشاور وزیر ارشاد با تاکید بر ظرفیت بالقوه بازار فناوری اطلاعات ایران برای سرمایه گذاری به ۸ برابر شدن ظرفیت پهنای باند کشور طی ۳ سال اخیر اشاره کرد و گفت: هم اکنون وبگاه های پربازدید در ایران، متعلق به وبگاه هایی است که در داخل ایران میزبانی می شود و بعد از وب سرورهای ایرانی، سایتهای ایرانی که در آمریکا میزبانی می شوند در رده دوم قرار دارند.
وی در مورد پرمخاطب ترین سایت های ایرانی نیز گفت: کاربران ایرانی به ترتیب از وبگاه های ارائه کننده خبر، تبلیغات، بازی و نرم افزار، شبکه های اجتماعی و محتوای آموزشی، استقبال می کنند.
موسویان خاطرنشان کرد: این آمار نشان می دهد مردم به سمت فرهنگی شدن و ارتقای سواد رسانه ای در حال حرکت هستند و بررسی منابع داده ای از پرمخاطب ترین محتوای دیجیتال نیز نشان می دهد که علاوه بر استفاده از گوگل و یوتیوب، ایرانیها بیشترین عضویت را در شبکه های اجتماعی تخصصی دارند.
وی ادامه داد: کاربران ایرانی بیشترین عضویت را در شبکه اجتماعی لینکدین در میان کشورهای منطقه دارند و این نشان از آن دارد که کاربران ایرانی به دنبال تخصص هستند. در همین حال بیشترین رجوع به نرم افزارهای کاربردی و نقشه در میان سرویس های خارجی، از علاقه آنها به محتوای فرهنگی حکایت دارد.
وی با اشاره به وجود این ظرفیت و فاصله سهم ایران در بازار فناوری اطلاعات و ارتباطات جهان، تصریح کرد: نگاه کلی به بودجه فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور نشان می دهد که رقم اعتبارات ICT به ۲ درصد کل بودجه رسیده و این در بودجه سال ۹۳ حدود ۱.۶ برابر بوده است اما تا رسیدن به ۲۰ درصد مانند سایر کشورها، فاصله زیاد است.
موسویان با انتقاد از سهم کم تولید محتوا در بودجه کشور، گفت: جایگاه ایران در رتبه بندی خدمات الکترونیک و تولید محتوا مطلوب نیست.
رئیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از تشکیل شبکه همکاری فعالان کسب و کارهای تولید محتوا در صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات بر بستر ۴۰۰ خانه فرهنگ دیجیتال خبر داد.
رئیس مرکز رسانه های دیجیتال از افزایش سرعت شبکه سازی مجازی با ایجاد « شبکه ابر فرهنگ» تا ۹۰ برابر خبر داد و در زمینه حمایت از پروژه های این بخش گفت: تنها ۲۳ درصد از حمایتهای انجام شده به هدف رسیده و ۶۷ درصد از حمایتهای انجام شده از بخش خصوصی، محقق نشده است.

 

 

 

 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

JoomShaper