به گزارش خبرنگار شبکه خبری ICTPRESS، در این همایش دکتر علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ دکتر دوایی معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات؛ دکتر موسویان رئیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال از جمله میهمانان و سخنرانان بودند.
جنتی: ایران سهم جالبی از نظر تولید محتوای وب در جهان ندارد
علی جنتی در این همایش با اشاره به اینکه ایران رتبه هجدهم دنیا را در ثبت دامنه اینترنتی به خود اختصاص داده گفت: 0.8 درصد از سایتهای دنیا به زبان فارسی هستند و این زبان رتبه چهارم را در دنیای وبلاگ در اختیار دارد.
این آمار نشان می‌دهد که ایران سهم جالبی از نظر تولید محتوای وب در جهان ندارد.
وی در ادامه افزود: علیرغم توسعه زیرساختها، اقدامات برای تولید محتوای فرهنگی دیجیتالی هدفمند نبوده و نیازمند سهولت کسب و کار فرهنگی دیجیتالی، یکپارچه‌سازی فرآیندها، ایجاد نظام نظارتی یکپارچه برای تولید محتوا و آموزش اصول کسب و کار هستیم.


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یکی از مهمترین برنامه‌های این وزارتخانه را اعطای لوگوی هوشمند به سایتها برای تأمین مالکیت مادی و معنوی دارندگان سایت و رونق کسب و کار دیجیتالی عنوان کرد و از اجرایی شدن این طرح خبر داد.
وی همچنین گفت: با هدف ایجاد فضای مجازی سالم، مفید و ایمن؛ طرحی بنام «شامد» (شماره استاندارد محتوای دیجیتالی) تعریف شده تا به آثار فرهنگی دیجیتالی شناسه یکتا داده شود. این طرح از مهر ماه کلید میخورد.
اما وی بزرگترین دغدغه امروز جهان را تولید محتوا عنوان کرد و گفت: بزرگترین چالش هزاره سوم چالش تولید محتواست. کشورهایی مانند ژاپن، کره جنوبی، چین و هند توسعه زیادی بر مبنای صنایع فناوری پیدا کرده‌اند.
جنتی با اشاره به تعداد کاربران اینترنت در ایران گفت: وجود بیش از 40 میلیون کاربر اینترنت در کشور زمینه‌ بسیار مناسبی برای سرمایه‌گذاری در حوزه محتوا ایجاد کرده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه به بیان مهمترین فعالیتها در زمینه رونق کسب و کار در تولید محتوا اشاره کرد و گفت: ایجاد سهولت در راه‌اندازی کسب و کار با مقررات‌زدایی و ساده‌سازی، ایجاد نظام نظارت یکپارچه با هدف آزادسازی فعالیتهای دیجیتالی، ‌آموزش مبانی و اصول کاربری ابزارهای نوین به نوجوانان و جوانان، آگاه‌سازی والدین نسبت به کاربری نوجوانان و جوانان و همراه شدن والدین با آنها جهت کاهش آسیبها از جمله مهمترین این فعالیتها هستند.
همچنین طرح ساماندهی شبکه‌های اجتماعی پیام‌رسان با هماهنگی مرکز ملی فضای مجازی در قالب کارگروه تخصصی در دستور کار است.


دکتر جنتی به بحث ایجاد سامانه نمایش خانگی (VOD) پرداخت و گفت: VOD توسط سازمان سینمایی در حال پیگیری است و با تجمیع‌کنندگان محتوا، مرکز ملی فضای مجازی، تولیدکنندگان فیلم و وزارت ارتباطات در حال مذاکره هستیم.
وی در پایان گفت: مهاجرت به فضای مجازی میتواند به توسعه ارزشهای ملی فرهنگی جامعه کمک کند. سرمایه‌گذاری در سه حوزه زیرساخت؛ نرم‌افزار و تولید محتوا باید همگن صورت گیرد.

دوایی: پارک اینترنت اشیاء در فضایی به مساحت ۲۰ هکتار در جاده کرج تأسیس میشود
دکتر دوایی معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات در همایش فرصتهای سرمایه‌گذاری و کسب و کار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران ، به وجود ۳۷ میلیون کاربر اینترنت و ۲۸ میلیون کاربر اینترنت پرسرعت در کشور اشاره کرد و گفت: ظرفیت اینترنت در حال حاضر به ۴ هزار گیگابیت رسیده است در صورتیکه این رقم در ابتدای دولت یازدهم تنها 624 گیگابیت بر ثانیه بود.
وی افزود: ضریب نفوذ اینترنت در ایران ۴۷ است. همچنین تعداد ارتباطات مشترکان موبایل 76 میلیون نفر تخمین زده میشود.
دکتر دوایی در ادامه به مقایسه آمار و ارقام در ابتدای دولت یازدهم با شرایط فعلی پرداخت و گفت: در سال 92 و با شروع بکار دولت یازدهم؛ زیرساخت اصلی شبکه فیبر نوری ۵۱ هزار و 497 کیلومتر بود اما این رقم در حال حاضر به ۵۷ هزار و ۱۵۸ کیلومتر رسیده است. در همین حال ظرفیت شبکه دیتای کشور ۶۲۴ گیگابیت بود که امروز به ۴ هزار گیگابیت بر ثانیه رسیده است.
همچنین پهنای باند بین‌الملل با رشد ۸ برابری از 72 گیگابیت بر ثانیه به 564 گیگابیت بر ثانیه رسیده است. در همین مدت توسعه مراکز داده استانی ۴ برابر شده و ارتباط دستگاههای اجرایی به شبکه تبادل داده ملی (NIX ) به ۱۰۹ دستگاه رسیده است. در همین حال پوشش پایش فضای فرکانسی کشور ۵۶ درصد شده و ۱۱۰ گیگاهرتز از این فضا تحت پوشش قرار دارد.
او افزود: از منظر سرمایه‌گذاری ۳۲ هزار میلیارد تومان در خصوص توسعه شبکه پهن باند کشور تحت عنوان شبکه ملی اطلاعات سرمایه‌گذاری شده که بیش از دو سوم آن در بخش غیر دولتی است.


برای طرح توسعه و تکمیل زیرساختهای خدمات و محتوای الکترونیکی نیز 11 هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری شده است.
وی با اشاره به ایجاد کریدور فناوری اطلاعات و ارتباطات به عنوان یکی از طرح های دولت یازدهم گفت: این طرح تا پایان کار دولت یازدهم نهایی میشود. به همین دلیل در صدد هستیم تا شهر فناوری اطلاعات و ارتباطات در منطقه اقتصادی ویژه پیام را راه‌اندازی کنیم. علاوه بر آن قرار است پارک اینترنت اشیاء (IOT) در فضایی به مساحت ۲۰ هکتار در جاده کرج تأسیس شود.
هدف از ایجاد این پارک تولید اپلیکیشنهایی با تراز بین‌المللی با استفاده از زیرساختهای سخت‌افزاری اینترنت اشیاء است.
دکتر دوایی گفت: سرمایه‌گذاری دولت در بخش زیرساختها بین سالهای 92 تا 94 حدود 3500 میلیارد تومان بوده و اپراتورها و بخش غیردولتی مبلغ 6500 میلیارد تومان در لایه دسترسی سرمایه‌گذاری کرده‌اند.
وی در ادامه افزود: ایجاد پیام‌رسان ایرانی در دستور کار قرار دارد اما قرار نیست که دولت خود مستقیما وارد این حوزه شود بلکه زمینه‌های حقوقی و قانونی برای ایجاد فضایی رقابتی مهیا میکند.
همچنین در زمینه تولید و عرضه محتوای دیجیتال؛ راه‌اندازی OTT و شبکه‌های اجتماعی بومی از برنامه‌های دولت است.


موسویان: حرکت بازار بسمت تولید محتوای بیشتر است؛ باید نگاهمان را متفاوت کنیم
دکتر سید مرتضی موسویان، رئیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد در همایش فرصتهای سرمایه‌گذاری و کسب و کار در فناوری اطلاعات و ارتباطات گفت: شبکه‌سازی امری ضروری برای گسترش ICT است.
وی گفت: تغییر روند بازار نشان میدهد که حرکت بازار بسمت تولید محتوای بیشتر است. روند کسب و کار در حوزه فاوا تغییر کرده؛ سرویسهایی مانندAirbnb؛ اسکایپ؛ وی‌چت؛ اوبر؛ علی‌بابا و فیسبوک نمونه‌های بارز این مسئله هستند.
این کسب و کارها نشان میدهد که باید نگاهمان را متفاوت کنیم.
موسویان افزود: آمارهای غیررسمی از ضریب نفوذ ۸۰ درصدی اینترنت در کشور حکایت دارد و این درحالی است که متوسط استفاده از اینترنت در دنیا ۴۶ درصد است.
او در ادامه اظهار داشت: حجم بازار جهانی ICT از 2012 تا 2015 بشدت افزایش یافته و برای 2020 پیش‌بینی میشود این رقم به 5 هزار میلیارد یورو میرسد.
وی با اشاره به نقش پررنگ صنعت گیم و نرم‌افزارهای کاربردی گفت: صنعت گیم امروزه بعنوان وسیله‌ای برای تغییر سبک زندگی بشمار میرود.


همچنین تعداد نرم افزارهای کاربردی که در سال ۲۰۱۵ در گوگل پلی عرضه شد به ۱ میلیون و 600 هزار اپ رسید، این رقم برای اپ استور ۱ میلیون و 500 هزار و برای آمازون ۴۰۰ هزار بود. آمار اپ های ایرانی داخل کشور ۴۵ هزار اپ است که نشان میدهد باید تلاشهای بیشتری در این حوزه صورت گیرد.
رئیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد به جمعیت بالای کاربران اینترنت در ایران اشاره کرد و گفت: ایران بیشترین تعداد کاربران اینترنت در خاورمیانه را دارد.
تغییر بازار بسمت توسعه خدمات است میزان ارزش افزوده در زمینه خدمات 50.1 درصد؛ در صنعت 39.4 درصد و کشاورزی 10.5 درصد است.
او در ادامه گفت: طبق آماری که ارائه شده ۵۳ درصد از مردم ایران حداقل عضو یکی از شبکه های اجتماعی هستند. ۷۲ درصد جوانان ۱۸ تا ۲۹ سال حداقل عضو یکی از شبکه های اجتماعی هستند.
هر کاربر ایرانی بطور میانگین روزانه ۵ تا ۹ ساعت از وقت خود را در فضای مجازی میگذراند؛ بیش از ۲۰ میلیون کاربر بازی رایانه ای در ایران وجود دارد و آمارها نشان میدهد ۱۴،۶ میلیارد ساعت صرف بازیهای رایانه ای و تلفن همراه میشود.
پیش‌بینی میشود میانگین حضور در شبکه‌های اجتماعی در دنیا ظرف ۴ سال آینده به ۱۲۰ ساعت در ماه افزایش پیدا کند.
او همچنین افزود: وبگاههای پربازدید ایران در حال حاضر متعلق به وبگاههایی است که در داخل ایران میزبانی میشود و سایتهای ایرانی که در آمریکا میزبانی میشوند در رده دوم قرار دارند.
وبگاههای ارائه کننده خدمات داده‌ای پرمخاطب شامل خبر، شبکه توزیع تبلیغات، بازی و نرم‌افزار، شبکه‌های اجتماعی و محتوای آموزشی میشود.
این آمار نشان میدهد مردم به سمت فرهنگی شدن و ارتقای سواد رسانه‌ای در حال حرکت هستند. همچنین بررسی منابع داده‌ای از پرمخاطبترین محتوای دیجیتالی نشان میدهد که علاوه بر استفاده از گوگل و یوتیوب، ایرانیها بیشترین عضویت را در شبکه‌های اجتماعی تخصصی دارند که نمونه بارز آن شبکه لینکدین است.
دکتر موسویان گفت: جمعیت ایران یک درصد جمعیت جهان است بنابراین سهم ایران از بازار جهانی ICT باید یک درصد یعنی حدود صد و چهل هزار میلیارد تومان باشد در حالیکه این رقم تنها 39 هزار میلیارد تومان است.
وی در پایان گفت: سهم اعتبارات ICT در کل بودجه عمومی کشور در سال 94 تنها 2 درصد است که نسبت به سالهای گذشته افزایش داشته اما واقعا رقم پایین و ناچیزی است.

طلایی: ایران قادر است در منطقه نقش مهمی در حوزه ICT ایفا کند


محمد رضا طلایی رئیس کمیسیون ارتباطات و فناوری اطلاعات اتاق ایران به مسیر تولید محتوا برای این همایش اشاره کرد و گفت: مسیر تولید محتوا و بررسی فضای ICT کشور نزدیک به ۵ ماه بطول انجامید.
36 نفر از ۱۹ شرکت از ۱۲ کشور دنیا در این همایش شرکت کرده‌اند.


وی گفت: منطقه MENA ظرفیت عظیمی برای رشد و توسعه صنعت ICT دارد و ایران بعنوان کشور بزرگ این منطقه میتواند نقش بسیار مهمی را در این حوزه ایفا کند.
وی در پایان گفت: امیدوارم که در این سه روز پتانسیل ایران را بخوبی معرفی کنیم.

سلطانی: نمیتوان مانع استفاده شهروندان از اینترنت و شبکه‌های اجتماعی شد
دکتر سلطانی نایب رییس اتاق بازرگانی ایران از دیگر سخنرانان این همایش بود. وی گفت: درمسیر حرکت جهانی؛ توسعه یک حرکت واگرا نیست و همه کشورها در مسیر توسعه حرکت میکنند.
کشورهایی که در توسعه بدنبال اختراع دوباره چرخ هستند افتان و خیزان در این مسیر گام برمیدارند.
او در ادامه گفت: توسعه بر پایه فناوری اطلاعات و ارتباطات است. با توجه به ظرفیتهای انسانی؛ ایران میتواند موتور محرکه پیشگام و نخستین کشور در حوزه ICT در منطقه MENA باشد.
وی افزود: نمیتوان جلوی شهروندان را در استفاده از اینترنت و شبکه‌های اجتماعی گرفت. بلکه باید تلاش کنیم تا این روند سرعت بیشتری بگیرد.
این تلاشها میتواند با حضور بخش خصوصی رشد بیشتری داشته باشد.
دکتر سلطانی اینگونه ادامه داد که: حوزه نفت و گاز گره‌گشای مشکل اشتغال کشور نخواهد بود. باید به دنبال ایجاد مدلهایی باشیم که کسب و کارها را در کشور بومی‌سازی کنیم.


بهترین راه برای گسترش فرهنگ اصیل ایرانی تولید است آنهم تولید فرهنگی که مبتنی بر ICT است.
وی گفت: باید به ایجاد اشتغال در این حوزه شدت بیشتری بدهیم. در اتاق بازرگانی وظیفه داریم تا تمرکز بیشتری در این بخش داشته باشیم و شرکتهای متعامل در این حوزه در بخش خصوصی را حمایت کنیم.
دکتر سلطانی در پایان گفت: در تلاش هستیم تا با کمک دو وزارت ارتباطات و ارشاد محیط کسب و کار در حوزه ICT و فرهنگ را بهبود بخشیم. این همایش فراخوانی از سرمایه‌گذاران خارجی برای سرعت بخشیدن به حرکت در این حوزه است.

بیرنگ: پارک فناوری پردیس عاملی برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی است
مهندس بیرنگ معاون بین‌الملل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این همایش به جایگاه ایران در زمینه تولید ناخالص ملی اشاره کرد و گفت: ایران هجدهمین کشور دنیا از نظر تولید ناخالص داخلی یا همان GDP است.


وی افزود: GDP شهر تهران به تنهایی از بمبئی و دوبلین بیشتر و به اندازه شهرهایی مانند منچستر و هلسینکی است.
او ادامه داد: وضعیت رشد علمی ایران فقط منحصر به بخش هسته‌ای نیست. بعنوان مثال جایگاه ایران در حوزه نانو در حال حاضر رتبه ششم است.
او همچنین اضافه کرد: شرکتهای متشکل از سهامدار خارجی و شرکت دانش‌بنیان مشمول معافیتهای مالیاتی و گمرکی میشوند. در طی ۲ سال گذشته ۱۰۰ شرکت با سهامداری مشترک خارجی و داخلی تأییدیه دانش‌بنیان گرفته‌اند.
مهندس بیرنگ افزود: استفاده از ظرفیت پارک فناوری پردیس یکی از ظرفیتهای موجود برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی است. همچنین منطقه ویژه‌ای برای حضور شرکتهای خارجی در دست بحث و بررسی است.
وی افزود: پیوست فناوری؛ پیوستی برای قراردادهای کلان کشور است که یک سمت آن دولت است و سمت دیگر طرف خارجی.
شرکتهای خارجی میتوانند بخش R&D در کشور تأسیس کنند یا اینکه مبادرت به آموزش نیروی انسانی کنند.

جلالی: در حال تدوین طرحی با هدف ساماندهی رعایت حریم خصوصی در فضای مجازی هستیم


دکتر جلالی رییس مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم به حریم خصوصی کاربران در فضای مجازی اشاره کرد و گفت: طرحی در زمینه حراست و حفاظت از حریم خصوصی مردم در فضای مجازی در حال تدوین است که به زودی در مجلس به تصویب خواهد رسید.
این طرح با هدف ساماندهی رعایت حریم خصوصی در فضای مجازی در دستور کار قرار دارد.
وی از اشترک‌گذاری اطلاعات بعنوان یک چالش مهم یاد کرد و گفت: دولت باید قوانین واحد و شفافی وضع کند و به این ترتیب در حوزه ICT موفق به جذب سرمایه‌گذار شود.


به گزارش شبکه خبری آی سی تی پرس، همایش معرفی فرصتهای سرمایه گذاری و کسب و کار در صنعت ICT ایران از صبح روز شنبه 2 مرداد در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران آغاز بکار کرده و تا روز دوشنبه 4 مرداد ادامه دارد.

 

 

 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

JoomShaper